Standard FCI č. 228 ze dne 20.10.1988

Země původu: Afganistan

Patronát: Velká Británie
CELKOVÝ VZHLED A CHARAKTERISTIKA : Budí dojem síly a důstojnosti, přičemž síla je spojena s rychlostí. Hlava je nesena hrdě. Pro plemeno je východní, orientální výraz. Afgánský chrt se dívá jakoby "skrz" člověka. Chování má zdrženlivé, ale s jistou náruživou nespoutaností.
HLAVA A LEBKA: Dlouhá, silná, se zřetelně vyznačeným týlním hrbolem. Dlouhá čenichová partie se silnými čelistmi a nepatrným stopem. Dobře vyvážená lebka pokrytá dlouhou srstí. Přednost má černý nos, u světlých psů je přípustný i nos játrově zbarvený.
OČI: Přednost se dává tmavým očím,zlatý odstín však není diskvalifikujicí. Jsou téměř trojúhelníkové, uložené mírně šikmo od vnitřních k vnějším koutkům.
UŠI: Nízko a široce vzadu na hlavě nasazené, těsně přiléhající. Pokryté dlouhou hedvábnou srstí.
CHRUP: Silné čelisti s perfektním, pravidelným a úplným nůžkovým skusem, to znamená horní řezáky bez mezery přesahují přes dolní, přičemž zuby jsou kolmo zasazené v čelisti. Klešťový skus je přípustný.
KRK: Dlouhý ,s hrdě nesenou hlavou.
HRUDNÍ KONČETINY: Dlouhá, šikmá lopatka,dobře osvalená, silná, nesmí působit těžce. Předloktí rovné, se silnými kostmi. Při pohledu zepředu v jedné linii s lopatkou.Lokte pevně přiléhající k hrudníku.
TRUP: Hřbet rovný, přiměřeně dlouhý, dobře osvalený. Záď mírně spadající ke kořenu ocasu. Bedra rovná, široká, spíše krátká. Kyčelní kosti dosti vystupující, široce vzdálené od sebe. Znatelně klenutá žebra a hluboký hrudník.
 
PÁNEVNÍ KONČETINY: Mohutné, dobře formované, se správně zamhlenými koleny. Velká vzdálenost mezi kyčlemi a hlezny a přiměřeně krátký odstup mezi hlezny a tlapou. Paspárky mohou být odstraněny.
TLAPY HRUDNÍCH KONČETIN: Silné a velké, stejně dlouhé jako široké, pokryté dlouhou srstí, klenuté prsty. Záprstí dlouhé a pružné, polštářky pevně stojí na zemi. Tlapy pánevních končetin dlouhé, ne tak široké jako u hrudních končetin, pokryté dlouhou hustou srstí.
POHYB: Plynulý, stylově ušlechtilý.
OCAS: Nepříliš krátký, nízko nasazený, na konci jednoduše zakroužený. V pohybu vysoko nesený. Málo osrstěný.
OSRSTĚNÍ: Dlouhá hedvábná srst na žebrech, hrudních i pánevních končetinách i na slabinách. U dospělých psů na ramennou a sedle krátká a hustá. Na hlavě od čela dozadu tvoří dlouhá srst zřetelnou kštici. A čenichové partii je srst krátká. Uši a končetiny jsou dobře osrstěné. Srst musí být splývavá.
ZBARVENÍ: Všechny barvy a kombinace jsou přípustné.
VELIKOST: Ideální výška pro psy 68-74 cm, pro feny 63-69 
Name
Email
Comment
Or visit this link or this one